sokol-vrany.cz > FAČR provede restrukturalizaci. Blíží se konec B tříd

FAČR provede restrukturalizaci. Blíží se konec B tříd

7.2.2023

FAČR provede restrukturalizaci. Blíží se konec B tříd

Velké změny se chystají ve fotbalovém prostředí po celé republice. FAČR se chystá změnit formát České fotbalové ligy na jednu skupinu, ale především se chystá kompletně zrušit B třídy.

Regionální komise FAČR během svého jednání v loňském prosinci získala velkou podporu svého hnutí k restrukturalizaci soutěží. V lednu už tato komise připravila návrh pro Výkonný výbor FAČR. Vše se musí ale ještě detailně prodiskutovat a vyřešit, než bude cokoliv uvedeno v realitu.

"Rozhodující bude vyjádření Výkonného výboru FAČR v Praze a následně výkonného výboru LKFS, kde je již nyní shoda s novým, dvoustupňovým uspořádáním. Následně budou kluby seznámeny s restrukturalizací na červnovém losovacím aktivu. Dvoustupňové soutěže by pak mohly být spuštěny od sezony 2024/25," uvedl sekretář Libereckého svazu (LKFS) Zbyněk Poppr.

Změna ovlivní naprosto všechny soutěže. Z ČFL spadne téměř půlka týmů, z nichž mnoho je poloprofesionálních celků s velkými rozpočty. Tím pádem budou logicky tím pádem ovlivněny další nižší soutěže. Kvůli zrušení jedné skupiny ČFL nabobtnají divize (ty ponesou nově název 4.liga), které budou celkem tři. Pád týmů z divize zase ovlivní kraj, ve kterém se bude hrát krajský přebor (nově 5.liga) a 1.A třídy (nově 6.liga). 1.B třídy budou kompletně zrušeny a následovat tak bude okres (nově 7.liga) a III. třída, jejíž nový název bude 8.liga. Toto bude oficiální uspořádání soutěží včetně názvů soutěží, kde se tak vypustí názvy jako MSFL, Krajský přebor, Okresní přebor nebo III. třída. Všichni budeme hrát ligu, otázka je ale jakou.

Středočeský kraj díky své rozloze bude jako jediný mít čtyři skupiny A třídy, tudíž pro zdejší týmy bude větší šance dostat se do vyšší soutěže. Příští sezóna tak bude pro mužstva a jejich budoucnost naprosto klíčová a konečná pozice v soutěži bude znamenat, jakou soutěž budou od nové revoluční sezóny 2024/2025 hrát. Kvalita kádru se bude muset zvětšit, aby byla šance A třídu (neboli 6.ligu) hrát. Mohlo by se jinak stát, že se klub dostane do Okresního přeboru (7.ligy), který se díky pádu jiných týmů výrazně zkvalitní a cesta o soutěž výš už bude následně velice obtížná. A ve Středočeském kraji to bude velice zajímavé, díky pěti skupinám 1.B třídy - kdo půjde výš a kdo níž?

Uvidíme, jak vše dopadne. Budeme to bedlivě sledovat.

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/fotbal_region/restrukturalizace-fotbalovych-soutezi-se-blizi-konec-b-tridy-20230206.html